منو
بستن

آموزش / فتوشاپ

کار با لایه ها در فتوشاپ و نکاتی برای حرفه ای تر شدن
پنجشنبه 15 شهریور 1397

لایه چیست ؟

لایه ها کلیدی‌ترین بخش فتوشاپ به‌حساب می‌آیند به‌طوری‌که بدون وجودشان هیچ عمل مهمی را در فتوشاپ نمی‌توان انجام داد. برای لایه ها پنل مخصوصی وجود دارد و بسیاری قابلیت و امکانات در این پنل به‌ظاهر کوچک نهفته است ، با طرحان همراه باشید تا شمارا با کلیه قسمت‌های این پنل آشنا کنیم .

آیا میدانستیدکه لایه‌ها برای اولین بار در نسخه ۳ فتوشاپ معرفی شدند و پیش از آن این امکان در فتوشاپ وجوود نداشت ؟

اگر میخواهید حرفه ای شوید ، مطالعه کنید : نکات مهم فتوشاپ

برای مدیریت و تنظیم لایه ها در فتوشاپ از پالت layers استفاده می‌کنیم . برای باز کردن پالت layers می‌توانید کلید F7 رو بزنید . راه دیگر انتخاب این پالت این است که از منوی window گزینه Layers را انتخاب نمایید.

ایجاد لایه جدید در فتوشاپ :

از منوی Layer گزینه New و آنگاه Layer را انتخاب می‌کنیم و یا کلیدهای ترکیبی ctrl + shift + N می‌توانید یک‌لایه جدید ایجاد نمایید.

پنهان کردن لایه ها در فتوشاپ :

برای پنهان کردن یک‌لایه کافی است آیکون چشم کنار لایه را غیرفعال کنیم . برای این کار یک‌بار روی آیکون چشم کلیک می‌کنیم . سپس برای ظاهر کردن مجدد لایه همین کار را تکرار می‌کنیم ، تا لایه فعال شود .

حذف یک‌لایه در فتوشاپ :

روی نوار رنگی لایه موردنظر کلیک راست کرده ، گزینه Delete layer را انتخاب می‌کنیم .

ابتدا لایه موردنظر را فعال کرده ( روی لایه یک‌بار کلیک می‌کنیم ) سپس روی آیکون سطل زباله که در زیر پنجره لایه ها قرار دارد کلیک می‌کنیم ، در این حالت کادری باز می‌شود که در مورداطمینان از حذف ،از ما سؤال می‌کند .

ابتدا لایهٔ موردنظر را فعال کرده ، سپس از منوی Layer ، گزینهٔ Delete layer را انتخاب می‌کنیم .

 

کپی گرفتن از لایه‌ها در فتوشاپ :

از منوی Layer گزینهٔ Duplicate Layer را انتخاب می‌کنیم .

یا دو کلید Ctrl + J رابر روی صفحه کلید  هم‌زمان فشار می‌دهیم .

لایهٔ مربوطه را به‌طرف آیکون Create New Layer که در زیر پنجرهٔ لایه هاست Drag می‌کنیم .

چیدمان لایه‌ها در فتوشاپ :

ما می‌توانیم در پالت layers با کشیدن لایه‌ها به سمت بالا و یا پایین مرتبه آن‌ها را تغییر بدهیم و لایه‌ها را به‌صورت منظم آن‌جور که خودمان بخواهیم تنظیم کنیم .

روشن / خاموش کردن لایه‌ها :

برای روشن/خاموش کردن لایه‌ها ( نمایش / عدم نمایش ) ، در پالت لایه‌ها بر روی آیکون چشمی ( روشن / خاموش کردن لایه‌ها ) که در کنار لایه قرار دارِ کلیک کنید . درصورتی‌که این چشم رو ببینید یعنی تا آن لایه روشن هست و اگر لایه خاموش باشد شما این آیکون چشم رو نمی‌بینید .

لایه background چیست ؟

وقتی‌که شما یک تصویر جدید را با یک background سفید یا یک background رنگی شروع می‌کنید پایین‌ترین لایه در پالت لایه‌ها ، لایه background خواهد بود . هر تصویر تنها یک background می‌تواند داشته باشد . شما ترتیب لایه background ، opacity و یا حالت آمیختگی رنگ آن را نمی‌توانید تغییر دهید . اما برای تغییر در آن می‌توانید آن را به یک‌لایه معمولی تبدیل کنید . وقتی‌که شما یک تصویر جدید را با محتوای ترنسپرنت شروع می‌کنید تصویر شما لایه پس‌زمینه ( background ) نخواهد داشت .

تبدیل لایه background به یک‌لایه معمولی :

در پالت لایه‌ها بر روی background دو بار کلیک کنید یا اینکه از منوی layer/New فرمان Layer from background را کلیک کنید.

Option های لایه را تعیین کنید.

Ok را کلیک نمایید.

تبدیل لایه دلخواه به لایه background :

لایه را در پالت لایه‌ها انتخاب کنید.

فرمان layer/New/background from layer را کلیک نمایید.

انتخاب لایه‌ها در فتوشاپ :

اگر یک تصویر دارای لایه‌های زیادی باشد شما باید لایه ای را که با آن می‌خواهید کارکنید را انتخاب کنید . هر تغییری که شما در تصویر ایجاد می‌کنید تنها در لایه فعال اثر می‌گذارد . برای فعال کردن لایه ای جدید باید آن لایه را انتخاب کنید و باید بدانید که در هرلحظه تنها یک‌لایه می‌تواند فعال باشد . نام لایه فعال در نوار عنوان پنجره فایل ظاهر می‌شود .

برای انتخاب یک‌لایه یکی از موارد زیر را انجام دهید :

۱ – در پالت لایه بر روی نام یا آیکون لایه موردنظر کلیک کنید .

۲ – ابزار move را از نوارابزار انتخاب کرده و بر روی تصویر کلیک راست نمایید . در این صورت منویی با اسامی لایه‌ها و مجموعه‌ها ظاهر می‌شود که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید .

متصل کردن لایه‌ها به یکدیگر در فتوشاپ :

تصور کنید موقعیت دو لایه در بومتان باید در کنار هم و فاصله آبجکت های موجود در این دو لایه کاملاً دقیق و مشخص باشد . حالا شما می‌خواهید این دو لایه را به‌طور هم‌زمان به‌جای دیگری از بوم منتقل کنید . برای این کار بهتر است که این دو یا چند لایه را به همدیگر متصل کنید تا همراه باهم جابه‌جا شوند . برای این کار بعدازاینکه با استفاده از کلید ctrl لایه‌هایتان را انتخاب کردید از پالت لایه‌ها گزینه link layers را انتخاب کنید.

MERGE کردن و یا یکی کردن لایه‌ها :

بعدازاینکه محتوای لایه‌ها را به پایان رساندید می‌توانید لایه‌ها را به هم بچسبانید و یک‌لایه ایجاد کنید .

برای چسباندن (Merge) دو لایه به همدیگر به‌صورت زیر عمل کنید:

لایه ها یا مجموعه لایه ها را در کنار هم قرار دهید و دقت کنید که هیچ‌کدام از آن‌ها مخفی نباشند .

لایه بالایی را انتخاب کنید .

اگر آیتم بالایی انتخاب‌شده لایه است از منوی Layers یا از منوی پالت لایه ها گزینه Merge Down را کلیک کنید .

ادغام لایه :

درصورتی‌که بخواهید چندین لایه را به یک‌لایه تبدیل کنید ، ابتدا کلید ctrl را پایین نگه‌داشته و بر روی لایه های موردنظرتان در پالت layers کلیک نمایید تا آبی‌رنگ شوند . حالا با استفاده از کلیدهای ctrl + E آن‌ها را به یک‌لایه تبدیل نمایید .

گروه‌بندی لایه ها در فتوشاپ :

شاید در اوایل کارتان خیلی برای کار با لایه ها به مشکل برنخورید ، چراکه معمولاً در اوایل کار تعداد لایه هایتان زیاد نیست و به‌سرعت لایه های مربوطه را می‌توانید تشخیص دهید . اما زمانی که تعداد این لایه ها زیاد شد شما دچار سر در گمی خواهید شد و به‌سرعت به لایه موردنظرتان دسترسی پیدا نخواهید کرد . برای رفع این مشکل شما می‌توانید لایه های خود را در قالب گروه‌بندی‌های اختصاصی قرار دهید. مثلاً لایه های متون را در یک گروه و لایه های مربوط به تصاویر را در گروه دیگر قرار دهید. برای گروه‌بندی لایه ها ، ابتدا با پایین نگه‌داشتن کلید ctrl لایه های موردنظر خود را انتخاب نمایید و سپس از پالت layers گزینه create new group را انتخاب نمایید و یا پس از انتخاب لایه ها از صفحه‌کلید کلیدهای ctrl + G را فشار دهید .

تنظیم نمای پالت layers :

برای تنظیم حالت نمایش لایه ها در پالت layers می‌توانید بر روی یکی از لایه ها کلیک راست کرده و از منوی ظاهرشده گزینه‌های مربوط به‌اندازه نمایش تصویر لایه را مشخص نمایید .

قفل‌کردن لایه ها در فتوشاپ :

شما می‌توانید لایه را به‌صورت کامل یا قسمتی از آن را قفل کنید . وقتی‌که لایه قفل شد یک آیکون قفل در سمت راست نام ظاهر می‌شود . برای قفل‌کردن کلیه خصوصیات لایه ،لایه یا مجموعه لایه را انتخاب کنید و در پالت لایه بر روی علامت قفل کلیک کنید .

کد رنگ برای لایه :

کد رنگ برای لایه ها و یا مجموعه لایه ها ، باعث آسان‌تر شدن تشخیص ارتباط لایه ها باهم دیگر می‌شود.

برای تعیین رنگ برای لایه یا مجموعه لایه ها به‌صورت زیر عمل کنید:

۱- یکی از موارد زیر را انجام دهید:

Alt را فشرده و بر روی نام لایه یا گروه لایه ها دو بار کلیک کنید.

لایه یا گروه لایه ها را انتخاب کرده و از منوی Layers یا از منوی پالت لایه ها گزینه Layer properties یا Group properties را کلیک کنید.

۲- از کادر محاوره‌ای ظاهرشده و از لیست کشویی رنگ موردنظرتان را انتخاب کرده و OK نمایید.

تنظیم Opacity لایه در فتوشاپ :

Opacity یک‌لایه درجه معلوم شدن یا تیره شدن لایه زیر آن را تعیین می‌کند . برای تعیین opacity برای یک‌لایه به‌صورت زیر عمل کنید:

۱- لایه یا مجموعه لایه را در پالت لایه ها انتخاب کنید.

۲- یکی از موارد زیر را انجام دهید:

در پالت لایه ها،در جعبه متن opacity،مقداری را وارد کنید یا لغزنده آن را به محل موردنظر درگ کنید .

بر روی آیکون لایه در پالت لایه ها دوباره کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای Layer Style به‌صورت زیر ظاهر شود.سپس مقدار opacity تنظیم کنید .

از منوی Layer/layer style گزینه blending option را کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای شکل بالا ظاهر گردد و یا اینکه blending option را از منوی پالت انتخاب نمایید.

تعیین Fill Opacity :

Fill opacity ، پیکسل‌های نقاشی شده در لایه یا شکل‌های کشیده شده روی یک‌لایه را بدون تأثیر گذاشتن بر جلوه لایه تحت تأثیر قرار می‌دهد.

برای اعمال fill opacity به یکی از صورت‌های زیر عمل کنید:

  1. در پالت لایه ها،یک مقدار برای Fill opacity در جعبه مربوطه وارد کنید یا اینکه لغزنده آن را به موقعیت دلخواه درگ نمایید.
  2. آیکون لایه را در پالت لایه ها دو بار کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای Layer style ظاهر شود و سپس Fill opacity را تنظیم کنید.
  3. فرمان Layer/Layer style/blending option یا از منوی پالت لایه ها گزینه blending option را کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای Layer style ظاهر شود و سپس Fill opacity را تنظیم کنید

برچسب ها

دیدگاه ها