منو
بستن

آموزش / فتوشاپ

اصول طراحی پوستر در فتوشاپ
دوشنبه 9 مهر 1397

دنیای پوسترها پر از خلاقیت، جذابیت و نوآوری است. برخی پوسترها ساده و قابل درک و برخی دیگر پیچیده با مفاهیمی عجیب هستند. پوستر ها همچنین با موضوعات مختلف طراحی می شوند. از انواع آنها می توان پوستر های خبری، هنری، آموزشی و حتی مذهبی را نام برد.

این موضوعات و تفاوت ها طراحی پوستر را به یک از کارهای مورد علاقه اکثر گرافیست ها تبدیل کرده است. البته همان قدر که که این پوستر ها زیبا هستند طراحی آنها نیز چندان راحت نیست و حسابی گرافیست ها را به چالش می کشد. همچنین طراحی یک پوستر زیبا نیاز به رعایت نکات و استاندارد های زیادی دارد. در این آموزش سعی داریم شما را با این نکات و آموزش ها آشنا کنیم.

برای طراحی هر فایل گرافیکی مانند پوستر در فتوشاپ اولین گام تعیین ابعاد طرح گرافیکی است. در ادامه ی کار نیز رعایت یک سری استانداردها وجود دارند که هر گرافیستی باید با آنها آشنا باشد و پروژه های خود را مطابق با این استانداردها پیش ببرد.

متاسفانه برخی از طراحان کم تجربه با اطلاعات کم در این زمینه دست به طراحی فایل های گرافیکی می زنند و هنگام چاپ تازه متوجه می شوند که طرح آنها دارای استاندارد های لازم برای چاپ نیست. در چنین مواقعی کسانی که در امور چاپ فعالیت می کنند، ناگزیرند فایل طراحی شده را تغییر سایز دهند و یا کمی از آن را برش دهند. در این حالت نیز یا کیفیت و وضوح تصویر افت پیدا می کند و یا قسمتی از تصویر چاپ نمی شود که این مسائل منجر به نارضایتی مشتریان می‌ شود.

علاوه بر مشکل تعیین ابعاد، برخی با تنظیمات رنگی دلخواه خود مانند RGB تصویری را طراحی می کنند و بعد از چاپ متوجه می شوند رنگ ها آن طوری نیست که در مانیتور مشاهده و برای چاپ به چاپخانه ارسال کرده بودند.

از شما عزیزان دعوت می کنیم در این آموزش با روکسو همراه باشید تا شما را با صفر تا صد اصول و استاندارد های طراحی پوستر برای چاپ آشنا کنیم.

ابعاد استاندارد طراحی پوستر

 

برای طراحی پوستر پیشنهاد می کنیم از یکی از ابعاد استاندارد جدول زیر استفاده کنید:

جدول سایز پوستر
نوع پوستر ابعاد بر حسب میلی متر ابعاد بر حسب اینچ
پوستر A4 ۲۹۷×۲۱۰ mm ۱۱٫۷×۸٫۳ in
پوستر A3 ۴۲۰×۲۹۷ mm ۱۶٫۵×۱۱٫۷ in
پوستر A2 ۵۹۴×۴۲۰ mm ۲۳٫۴×۱۶٫۵ in
پوستر A1 ۸۴۱×۵۹۴ mm ۳۳٫۱×۲۳٫۴ in
پوستر A0 ۱۱۸۹×۸۴۱ mm ۴۶٫۸×۳۳٫۱ in
پوستر مربع ۲۱۰×۲۱۰ mm ۸٫۵×۸٫۵ in

اگرچه پوستر مربعی با توجه به نیاز برای برش کاغذ و در نتیجه هدر رفتن بخشی از کاغذ بسیار کم استفاده می شود، اما همچنان برخی از طراحان جذابیت و زیبایی اینگونه پوسترها را به بقیه ترجیح می دهند.

نکات طلایی در طراحی پوستر

 

علاوه بر رعایت ابعاد استاندارد، سعی کنید پوستری طراحی کنید که:

  1. کادربندی مناسب داشته باشد: کادرهای عمودی بیشتر برای موضوعات خبری و کادرهای افقی در موضوعات داستانی و مذهبی کاربرد بیشتری دارند.
  2. ساده و برای هر مخاطبی قابل درک باشد.
  3. گویا باشد و مفهوم و موضوع را راحت تر به مخاطب انتقال دهد.
  4. جذابیت رنگی داشته باشد و در حالی که رنگ های متفاوت در آن استفاده می شود، نوشته های خوانا داشته باشد.
  5. حروف گذاری و به عبارتی علایم نگارشی در آن به خوبی رعایت شود.
  6. طراحی آن خلاقانه باشد و با سایر پوستر ها متفاوت باشند.
  7. متون و عناصر آن باید منسجم باشد و پراکندگی در آن دیده نشود.

سایر استانداردها در طراحی پوستر

 

سیستم رنگی (Color Mode): سیستم رنگی فایل شما باید CMYK باشد. وقتی شما مُد رنگی را روی CMYK قرار می دهید هنگام کار با پنل رنگ، محدوده رنگی کمتری را مشاهده می کنید. این محدوده همان محدوده رنگی قابل پرینت برای دستگاه های چاپ است. بنابراین در این حالت فایل شما پس از چاپ از نظر رنگ بیشترین شباهت را به فایلی که هنگام طراحی با فتوشاپ مشاهده می کنید، خواهد داشت.

رزولوشن یا کیفیت: رزولوشن فایل شما باید حداقل ۳۰۰dpi باشد. با این کار پس از چاپ تصویر شارپ و نوشته های کاملا خوانا خواهید داشت. همچنین پس از چاپ تصویر شما دچار افت کیفیت نخواهد شد.

حاشیه امن: از هر طرف کار ۱۰ میلی‌متر فضا به عنوان حاشیه امن در نظر بگیرید و عناصر طراحی خود را به لبه ها نچسبانید. رنگ پس زمینه را نیز در اطراف تصویر تا انتها ادامه دهید. حتما می دانید که هنگام چاپ ممکن است لبه های تصویر کمی برش بخورد و اطراف پوستر شما بدون رنگ باقی بماند.

فرمت: اکثر شرکت های چاپ از مشتریان خود می خواهند تصاویر خود را در یکی از فرمت های TIFF, PDF, JPEG برای چاپ تحویل دهند. بنابراین سعی کنید فایل نهایی را با یکی از این فرمت ها ذخیره کنید.

فونت: سعی کنید در متن های پوستر از فونت هایی با سایز کمتر از ۶ پوینت در پوستر استفاده نکنید. بعد از چاپ ممکن است اینگونه متن ها ناخوانا باشند.

جمع بندی

در این آموزش تلاش کردیم هر آنچه برای طراحی پوستر نیاز دارید، به صورت مختصر و به دور از اضافه گویی برای شما شرح دهیم.

اگر به طراحی پوستر علاقه مند هستید به شما توصیه می کنیم تمامی نکات بالا به خاطر بسپارید و حتی آن ها را در کامپیوتر خود ذخیره کنید و قبل از طراحی هر پوستر یکبار مرور کنید.

باز هم تاکید می کنیم: ابعاد استاندارد را رعایت کنید، تنظیمات رنگی را روی CMYK  قرار دهید، رزولوشن را روی ۳۰۰dpi تنظیم کنید و حاشیه امن را برای پوسترتان فراموش نکنید.

پس از اینکه مقدمات طراحی پوستر در فتوشاپ را فراگرفتید، شاید بخواهید کار طراحی پوستر را با یک ایده ی خلاقانه و جذاب شروع کنید.

برچسب ها

دیدگاه ها