منو
بستن

آموزش / فتوشاپ

آموزش تخصصی : آشنایی با محیط کار فتوشاپ ، ابزار ها و پالت ها
پنجشنبه 15 شهریور 1397

نوار منو ، تنظیمات و ابزار:

در این قسمت آموزش ما می‌خواهیم محیط کار فتوشاپ را به قسمت‌های کوچک‌تر تجزیه کنیم تا همه‌چیز را برای یادگیری آسان‌تر کنیم.

 • نوار منو (Menu Bar): با توجه به اینکه نرم‌افزار فتوشاپ ازجمله نرم‌افزارهای استاندارد به شمار می‌رود مانند این‌گونه برنامه‌ها دارای نوار منو است که دسترسی به بخش‌ها مختلف نرم‌افزار را برای کاربر امکان‌پذیر می‌سازد و شامل منوهای file ، Edit ، Image ، Layer ، select ، Filter ، View ، window و Help است. هر منو گزینه‌هایی را جهت عملکرد خاصی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. نوار منو در بالای نرم‌افزار قرار دارد.
 • نوار تنظیمات (Options Bar): در صورت انتخاب هر ابزار از جعبه‌ابزار، می‌توان ویژگی‌های عملکردی آن ابزار را از نواری که برای این منظور در نظر گرفته‌شده است تغییر داد. هر ابزار نوار ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. این نوار ، یک نوار افقی است که در بالای نوارابزارها قرارگرفته است. به‌طور مثال اگر بر روی ابزار brush کلیک کنیم نوار ویژگی‌های مربوط به ابزار brush نمایش داده می‌شود و شامل انتخاب‌ها و تنظیمات خاصی می‌شود که در هنگام استفاده از یک ابزار می‌توانید آن‌ها را گزینش کنید.
 •  نوارابزار (Tool Bar): بخش مهم فتوشاپ این بخش است که جعبه‌ابزار نام دارد جعبه‌ابزاری که همانند جعبه‌ابزار یک کارگر فنی عمل می‌کند و لوازم و ابزارهایی را در اختیار ما قرار می‌دهد که بتوانیم به کمک آن‌ها تغییرات را بر روی تصاویر و بوم نقاشی اعمال نماییم. در بالای جعبه‌ابزار یک فلش دوتایی وجود دارد که با فشردن آن می‌توان جعبه‌ابزار را به حالت دو ستونِ درآورد؛ اما معمولاً نمایش یک ستونِ ترجیح دارد زیرا فضای بیشتری برای نمایش تصاویر فراهم می‌کند.

در سمت چپ محیط کار فتوشاپ ، جعبه‌ابزار قرارگرفته است. این جعبه‌ابزار حاوی ابزارهای متعددی است که برای ویرایش عکس‌هایتان به آن‌ها نیاز خواهید داشت و اما این ابزارها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

جعبه‌ابزار  :

 

شما در این قسمت به‌صورت کاملاً خلاصه با جعبه‌ابزار آشنا می‌شوید ولی در مقاله آشنایی با جعبه‌ابزار فتوشاپ می‌توانید به‌طور کامل با این بخش مهم و کلیدی برنامه فتوشاپ آشنا شوید.

۱) دسته‌ی اول شامل ابزارهایی انتخاب است که به کمک این ابزارها تمام و یا قسمتی از تصویر را انتخاب

می‌کنیم.

۲) دسته‌ی دوم ابزارهای رنگ‌آمیزی و اصلاح هستند.

۳) دسته‌ی سوم ابزارهای برداری هستند که به کمک آن‌ها می‌توان اشکال یا حروف را ایجاد نمود.

۴) دسته‌ی چهارم ابزارهایی هستند که برای پیمایش، بزرگنمایی و سه‌بعدی سازی تصویر به کار می‌روند.

دو کادر رنگی نیز در انتهای مشاهده می‌نمایید که کادری جلویی رنگ پیش‌زمینه و کادر عقبی رنگ پس‌زمینه را مشخص می‌کند.

درنهایت یک دکمه‌ی برای ماسک گذاری بر روی تصاویر قرار دارد. همچنین در گوشه‌ی سمت راست و پایین برخی از ابزارها یک مثلث کوچک وجود دارد که نشان می‌دهد ابزارهای دیگری در زیر این ابزار پنهان هستند و با کلیک ماوس بر روی این مثلث کوچک ، منویی باز می‌شود و ابزارهای پنهان قابل انتخاب خواهد شد.

نکته‌ی دیگری که در استفاده از ابزارها، قابل‌ذکر است این است که در کنار برخی از ابزارها یک حرف وجود دارد که درواقع کلید میانبر این ابزار است و با فشردن آن حرف در صفحه‌کلید، ابزار موردنظر انتخاب می‌شود.

آشنایی با محیط کار فتوشاپ :

 • پنجره سند (Document Window): پنجره‌ای است که سند یا پَروَنجا جدیدی که طراحی روی آن انجام می‌شود را، در بر می‌گیرد.
 • فضای طراحی (Active Image Area): پنجره سند حاوی Active Image Area است (قسمت سفیدرنگی که در تصویر بالا نشان داده‌شده). این همان قسمت یا صفحه‌ای است که طراح در آن طراحی می‌کند.

پالت ها در فتوشاپ :

 

بخش دیگر محیط فتوشاپ پالت ها هستند، پالت ها امکانات مناسبی برای مشاهده و ویرایش تصاویر در اختیار کاربر قرار می‌دهند. پالت ها در حقیقت بسته‌هایی هستند که در مواقع ویرایش تصاویر به کمک ما می‌آیند و کار و فعالیت خاصی را برای ما انجام می‌دهند. پالت ها در هرلحظه با تصاویر فعال در محیط فتوشاپ ارتباط داشته و تنظیمات آن تصویر را در اختیارتان قرار می‌دهند. پالت ها به‌صورت پیش‌فرض در سمت راست برنامه قرار دارند و هر یک وظایف خاصی به عهده‌دارند. سایر پالت ها از منوی Windows در دسترس قرار دارند و با قرار دادن علامت در کنار نام آن‌ها می‌توانید پالت موردنظر را به صفحه اضافه کنید.

برخی از این پالت ها بر اساس کاربردی که دارند در یک گروه قرار می‌گیرند. در این قسمت به معرفی کلی پالت‌های فتوشاپ می‌پردازم.

 • پالت رنگ Color Palette  :

لوحی که برای انتخاب رنگ foreground و background ، هنگام نقاشی کردن، رنگ کردن و یا رسم کردن استفاده می‌شود. برای تغییر شدت رنگ زمینه و پیش‌زمینه بکار می‌رود این کار توسط نوارهای لغزانی صورت می‌گیرد.

 • پالت Swatches :

مجموعه رنگ‌های تصویر فعال را نشان می‌دهد و می‌توان رنگی را به آن پالت افزود یا رنگی را حذف نمود و یا رنگ پیش فعال زمینه را تغییر داد.

 • گروه پالت‌های Action و History : پالت History :

امکانات مناسبی برای افزایش دقت و سرعت عملیات و تصحیح اشتباهات در اختیار کاربر قرار می‌دهد. پالت Actions : امکان ثبت رشته‌ای از مراحل ویرایش را به‌عنوان لیست Action در اختیارتان می‌گذارد. بعدها می‌توانید این سلسله عملیات را بر روی تصویر دیگری بکار ببرید. در مورد اکشن ها میتوانید به طور مفصل در مقاله ….. مطالعه کنید .

 • پالت Tool Presets :

ابزار فعال را می‌توان در این پالت مشاهده نمود همچنین با غیرفعال کردن گزینه‌ی Corent Tool Only می‌توان لیست کلیه‌ی ابزارها را دید و با کلیک روی هر ابزار به ابزار فعال بدل می‌گردد.

 • پالت Layer :

مجموعه لایه‌های تصویر فعال را نشان می‌دهد و امکان حذف ، اضافه کردن، اعمال ماسک، پنهان کردن و آشکارسازی لایه‌ها در این پالت وجود دارد. لایه‌ها در فتوشاپ به شما اجازه می‌دهند تا در یک صفحه طراحی کارکنید و اجازه می‌دهد تصاویر و سایر اجزا طراحی روی یکدیگر یا زیر یکدیگر باشند.

 • پالت Channels :

برای نمایش کانال‌های رنگ که تصویر را می‌سازند استفاده می‌شود همچنین برای نمایش ماسک‌های لایه استفاده می‌گردد.

 • پالت Paths :

برای مشاهده، تغییر نام ، ذخیره، تبدیل به انتخاب و حذف مسیرهایی که توسط ابزار Pen یا shape ترسیم می‌گردند استفاده می‌گردد.

 • پالت ۳D:

این پالت به سه‌بعدی سازی تصویر کمک می‌کند. لازم به ذکر است سه‌بعدی سازی در فتوشاپ‌های نسخه‌های بالا عرضه‌شده و این گزینه در فتوشاپ‌های نسخه‌ی پایین وجود ندارد. به کمک این گزینه می‌توانید تصاویر زیبایی خلق نمایید.

 • گروه پالت‌های Adjustments و Style :

در پالت Adjustments می‌توان در رنگ کانال‌های رنگی و تیرگی و روشنی تصویر تغییراتی ایجاد نمود. پالت Style: برای استایل رنگ از این پالت ها استفاده می‌شود. پالت Styles شامل الگوهای پیش‌فرض رنگ است.

 • گروه پالت‌های Brush و Brush Presets و Clone Source :

این گروه مربوط به ابزارهای براش یا قلم و ابزار مهر است و تنظیمات این دو ابزار در این پالت ها انجام می‌شود.

 • گروه پالت‌های Character و Paragraph :

در این گروه اعمال مربوط به متون و پاراگراف‌ها انجام می‌شود.

 • گروه پالت‌های Navigator و Histogram و Info :

این پالت ها امکان پیمایش و بزرگنمایی در تصویر و همچنین مشاهده جزئیات رنگی قسمت‌های مختلف تصویر را فراهم می‌کند. پالت Info همواره نشان‌دهنده‌ی مقادیر رنگ قرارگرفته زیر اشاره‌گر ماوس و همچنین اطلاعاتی درباره‌ی اندازه‌گیری‌های مفید مربوط به ابزار فعال است. پالت Navigator برای بزرگ‌نمایی تصویر فعال و کاوش در تصویر بکار می‌رود.

 • گروه پالت‌های Layer Comps و Note :

درصورتی‌که توضیحاتی بر روی تصویر قرار داده باشید، در این قسمت مدیریت می‌شوند.

نوار وضعیت : اطلاعات مفیدی درباره‌ی بزرگنمایی تصویر فعال ، اندازه‌ی فایل تصویر ، چگونگی عملکرد ابزار فعال و زمان اجرای فرم آن‌ها در اختیار کاربر قرار می‌دهد و در پایین نرم‌افزار قرار دارد.

بستن و باز کردن پنل ها در فتوشاپ :

در سمت راست محیط کاری فتوشاپ ، پنل ها قرارگرفته‌اند. ممکن است شما از همه پنل های فعال استفاده نکنید؛ بنابراین بهتر است آن‌هایی را که استفاده نمی‌کنید ببندید. همان‌طور که مشخص است ، پنل ها نیز به‌صورت برگه‌ای در گروه‌هایی قرارگرفته‌اند. این ویژگی موجب کارا مدتر شدن محیط کاری شده است.

برای بستن هر پنل و یا گروه پنل ها، ابتدا روی دکمه بالا و سمت راست هر پنل کلیک کنید و سپس گزینه Close را برای بستن آن پنل و یا Close Tab Group را برای بستن آن گروه انتخاب کنید. درصورتی‌که پنلی را به‌اشتباه بستید و یا قصد باز کردن پنل جدیدی رادارید، از منوی Window پنل موزد نظرتان را انتخاب کنید تا باز شود.

درصورتی‌که در محیط کاری فتوشاپ به فضای بیشتری احتیاج دارید، می‌توانید پنل ها را به‌صورت فشرده دربیاورید و هر زمان به هر یک نیاز داشتید آن را از حالت فشرده خارج کنید. برای این منظور، بر روی فلش دوتایی که در بالای پنل ها قرارگرفته است کلیک کنید. با کلیک مجدد روی فلش، پنل ها به وضع سابق بازمی‌گردند.

ایجاد یک سند جدید در فتوشاپ (New Document) :

اولین گام برای ایجاد یک سند جدید این است که باید دستور ایجاد سند را صادر کنیم. از منوی file ، new را انتخاب می‌کنیم و یا اینکه از صفحه‌کلید ، کلیدهای ctrl+n را فشار می‌دهیم.

یک پنجره شبیه آنچه در زیر نشان داده‌شده، بازخواهد شد :

آشنایی با محیط نرم‌افزار فتوشاپ

۱) نام سند یا Document Name : در این قسمت می‌توانید نام سند جدید را به‌طور اختیاری تایپ کنید. این نام همان نامی است که در هنگام ذخیره‌سازی برای سند انتخاب خواهد شد.

۲) ابعاد سند یا Presets : ابعاد سند یا همان طول و عرض سند را می‌توان در این قسمت تنظیم نمود.

۳) واحدهای سند (Document Units) : واحدهای ابعاد سند در این قسمت تنظیم می‌شوند. قسمت width پهنا و قسمت height طول صفحه را نمایش می‌دهد.

۴) وضوح تصویر یا Resolution : Resolution به معنای تفکیک‌پذیری است. تفکیک‌پذیری رنگ یعنی اینکه در یک اندازه مشخص مثلاً یک اینچ ما تا چه حد بتوانیم رنگ‌هایمان را به قسمت‌های کوچک‌تر رنگی تجزیه کنیم.

نتیجه اینکه هر چه Resolution یک سند بالاتر باشد کیفیت آن نیز بالاتر است.Resolution یا وضوح یعنی تعداد نقاط یا پیکسل‌های موجود در هر اینچ.

۵) مد رنگ یا Color Mode : در این قسمت باید نوع Color Mode یا حالت رنگ سند مشخص شود. به‌طورمعمول از RGB Color یا (Red/Green/Blue) برای Color Mode استفاده می‌کنند.

۶) محتوای پس‌زمینه یا Background Contents : اینجا رنگ background یا پس‌زمینه سند خود را می‌توانید انتخاب کنید. White ، یک بوم سفیدرنگ ایجاد می‌کند. Background color رنگ زمینه را به‌عنوان رنگ بوم انتخاب می‌کند. Transparent یک بوم تلقی ایجاد می‌کند.

۷) با کلیک روی دکمه ok شما یک سند ایجاد کرده‌اید.

ذخیره کردن و بستن سند در فتوشاپ :

برای ذخیره کردن یک سند در فتوشاپ، از Menu Bar به مسیر File > Save بروید. وقتی می‌خواهید سند را ذخیره کنید ، برای نام آن چیزی در نظر بگیرید که بعداً قابل‌تشخیص و شناسایی باشد همچنین Formart را PSD انتخاب کنید، وقتی تمام این کارها را انجام دادید، و مطمئن می‌شوید که سند همه مشخصه‌های سند فتوشاپ و اطلاعات یا محتوای لایه را حفظ خواهد کرد ، بنابراین شما می‌توانید در آینده از آن استفاده کنید.

برای بستن یک سند باید به مسیر File > Close بروید. برای بستن همه سندهای باز ، گزینه File > Close All را انتخاب کنید.

برچسب ها

دیدگاه ها